PRELEGENCI
Gość specjalny
Ernest W. MAGLISCHO
Amerykanin, był trenerem pływania przez 38 lat na czterech uniwersytetach i w dwóch klubach pływackich. Jeden z najbardziej odznaczonych i zasłużonych trenerów i specjalistów pływania w Stanach Zjednoczonych. Autor wielu książek i publikacji. Posiada doktorat (PhD) z fizjologii ruch Ohio State University. Trener Polskiej pływaczki Beaty Kaszuby, wielokrotnej mistrzyni i rekordzistki NCAA, która jako pierwsza kobieta w historii popłynęła poniżej 1 minuty na 100 yardów st. klasycznym.
Jego ostatnia książka "Swimming Fastest" z 2003 jest jedną z najlepszych publikacji na temat pływania i treningu pływackiego.
Choć Maglischo nie planuje wydania kolejnej książki, to wciąż wydaje artykuły na temat treningu i techniki pływania.
Prelegenci i Moderatorzy (wykaz osób w kolejności alfabetycznej)
Rafał BAŁYS
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie – nauczyciel dyplomowany i trener pływania I klasy. Były pływak KS Unia Oświęcim i SMS Oświęcim. Medalista Mistrzostw Polski oraz reprezentant kadry narodowej. Od 2001 zatrudniony w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Trener i wychowawca wielu medalistów Mistrzostw Polski oraz uczestników Mistrzostw Europy Juniorów.
Robert BIAŁECKI
Trener Kadry
Maciej BIAŁEK
Trener II klasy, nauczyciel wychowania fizycznego.
Przez piętnaście lat czynnie trenował pływanie pod okiem Ryszarda Kowalczyka w klubie "Wisła" Puławy i w AZS-AWF Warszawa u Jana Wiederka oraz Pawła Słomińskiego.
Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie. Obecnie pracuje w szkole i w uczniowskim Klubie Sportowym "Żoliborz" Warszawa. Trener Marcina Stolarskiego.
Robert BRUS
Trener prowadzący przygotowania do MEJ
Ukończył AWF w Krakowie – nauczyciel i trener klasy Mistrzowskiej. Jako zawodnik MKS Jordan Kraków i SMS w Krakowie był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w pływaniu oraz reprezentantem kadry narodowej.
Od 1992 r. zatrudniony jest w Międzyszkolnym Basenie Pływackim, jako nauczyciel pływania oraz trener pływania w MKS Jordan Kraków. W latach 1993–2001 był również pracownikiem w Zakładzie Pływania AWF w Krakowie. Od 2007 roku jest trenerem w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, grupy centralnego szkolenia. Ponadto od 1994 roku pełnił funkcję wiceprezesa a od 2002 Prezesa MKS Jordan. Od 1996 jest członkiem Zarządu MOZP, a od 2000 roku wiceprezesem do spraw szkoleniowych tego Związku. Od 1997 roku jest również trenerem koordynatorem Kadry Wojewódzkiej w pływaniu.
Uhonorowany wieloma odznaczeniami za pracę społeczną i wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu.
Jest trenerem i wychowawcą wielu wybitnych pływaczek i pływaków, wśród których są m.in.: Anna Kwiatkowska, Barbara Idzikowska, Adrian Tracz, Mateusz Wysoczyński, Maciej Hołub, Jerzy Twarowski oraz Agata Magner.
Mirosław DROZD
Ukończył AWF w Poznaniu – nauczyciel i trener klasy Mistrzowskiej. Na stanowisku trenerskim zatrudniony od 1973 r. w klubie Stal Stocznia Szczecin, od 1999 r. w MKP Szczecin oraz SMS Szczecin. W 2006 r. został trenerem Kadry Narodowej. Jako jeden (z trzech) z trenerów kadry olimpijskiej przygotowywał szczecińskich pływaków (Katarzynę Baranowską, Mateusza Sawrymowicza, Przemysława Stańczyka) do uzyskania przez nich kwalifikacji olimpijskich oraz pełnił funkcję trenera podczas ich startów na IO w Pekinie.
Jego dorobek trenerski to m. in.:
wyszkolił czterech olimpijczyków:
  • Martę Włodkowską – Barcelona 1992,
  • Przemysława Stańczyka – Ateny 2004, Pekin 2008,
  • Katarzynę Baranowską – Pekin 2008,
  • Mateusza Sawrymowicza – Pekin 2008;
  • wyszkolił dwóch mistrzów świata:
  • Mateusza Sawrymowicza – Melbourne 2007, 1500 m st. dow.,
  • Przemysława Stańczyka – Melbourne 2007, 800 m st. dow.;
  • wyszkolił mistrzynię Europy:
  • Katarzynę Baranowską – Triest 2005, 200 m st. zm., 400 m st. zm., Helsinki 2006, 200 m. st. zm.
  • W dotychczasowej pracy trenerskiej jego zawodnicy zdobyli: na MŚ, ME seniorów i juniorów łącznie 24 medale, natomiast kilkaset medali na mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych oraz ustanowili 1 rekord Europy seniorów, 3 rekordy Europy juniorów.
    Obecnie Trener Kadry Juniorów prowadzący przygotowania do MEJ.
    Uhonorowany wieloma odznaczeniami (m. in. Złota odznaka "Za Zasługi Dla Sportu", Medal Komisji Edukacji Narodowej, Srebrny Krzyż Zasługi). Aktualnie trener i wychowawca zawodników takich jak: Paweł Furtek, Filip Zaborowski, Marcin Kaczmarski, Maciej Kuświk.
    Barbara FRĄCZEK
    AWF Kraków
    Maria GAWLICZEK
    Przygodę życiową ze sportem jako trener zaczęła 42 lata temu. Ale również jako dziecku sport nie był jej obcy. Najpierw uprawiała gimnastykę a później kilka lat pływała. Żadnych rekordów ani medali na ważnych imprezach nie zdobyła. Ale miała marzenia związane ze sportem . W Unii Racibórz pływała a w Spójni Racibórz uprawiała gimnastykę.
    Ukończyła Studium Nauczycielskie , Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego, a specjalizację trenera I klasy uzyskała na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
    Jako trener w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego pracuje od 1977 r.
    Jej podopieczni bili Rekordy Polski w kategorii seniorów, juniorów i młodzików. Zdobywali także medale w różnych kategoriach. Minima na Mistrzostwa Europy uzyskało wielu jej zawodników i zawodniczek. Jest trenerem prowadzący przygotowania do MEJ. Jak mówi, obecnie ma zaszczyt pracować z Krzysztofem Tokarskim.
    Piotr GĘGOTEK
    Trener prowadzący przygotowania do MEJ
    Były pływak, medalista Mistrzostw Polski. Od 2005 do 2008 trener w Bakersfield Swim Club (Kalifornia, USA). W latach 2008–2011 trener na Oakland University (Div. I) (Michigan, USA). Od 2012 trener AZS-AGH Kraków.
    Marcin GRZEJDA
    Trener prowadzący przygotowania do MEJ
    Trener II klasy pracujący na co dzień w klubie MKS Polonia Warszawa i nauczyciel w Zespole Szkół Sportowych nr 72 w Warszawie / grupa licealna.
    Absolwent SMS Warszawa i AWF w Warszawie.
    Jako zawodnik przez 16 lat uprawiał pływanie i triathlon / dwukrotny uczestnik ME w triathlonie, wielokrotny medalista MP w pływaniu i triatlonie.
    Jest trenerem i wychowawcą uzdolnionej młodzieży, w tym uczestników MEJ: Natalii Nienałtowskiej, Kacpra Ćwieka oraz Konrada Stępnia.
    Bartosz KIZIEROWSKI
    Trener Kadry
    Andrzej KOWALSKI
    Prezes Polskiego Związku Pływackiego
    Jerzy KOWALSKI
    Komisja techniczna Światowej Federacji Pływania
    Katarzyna KUCIA-CZYSZCZOŃ
    Doktor nauk o kulturze fizycznej, adiunkt Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, pracownik Instytutu Sportu – Zakład Sportów Wodnych. Absolwentka AWF w Krakowie, była zawodniczka SMS Kraków, była trenerka w KS Korona w Krakowie, obecnie pracownik naukowo-dydaktyczny AWF Kraków. Członek Zarządu MOZP od 2004 roku do chwili obecnej. Wiceprzewodnicząca Zespołu Metodyczno-Szkoleniowego PZP od 2013 roku. Podejmowana problematyka badawcza:
  • teoria sportu, teoria treningu sportowego, teoretyczne i organizacyjno-metodyczne podstawy organizacji wieloletniego procesu szkolenia pływaczek i pływaków,
  • biomechaniczne analizy sportowej techniki pływania zarówno analizy jakościowe 2D (dwuwymiarowe) jak i analizy ilościowe 3D (trójwymiarowe),
  • wyznaczenie progów metabolicznych i stref intensywności treningu pływackiego,
  • testy sprawności specjalnej pływackiej diagnozujące metabolizm tlenowy (testy schodkowe, test T-30, test V4.) jak również metabolizm beztlenowy,
  • spirometryczna diagnostyka układu krążeniowo-oddechowego u pływaków i pływaczek,
  • morfologiczne, fizjologiczne oraz energetyczne determinanty wyników sportowych w pływaniu w ujęciu ontogenetycznym.
  • Piotr MAKAR
    Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Od 1998 r. zatrudniony w Zakładzie Pływania AWFiS w Gdańsku.
    W 2006 r. obronił dysertację doktorską pt.: "Wpływ obciążeń treningowych na zmienność indywidualnej techniki w rocznym cyklu szkolenia 16–18 letnich pływaków w AZS AWFiS w Gdańsku". Autor ponad dwudziestu publikacji naukowych i metodycznych.
    Pływaniem wyczynowym zajmuje się w aspekcie biomechanicznej i fizjologicznej kontroli wysiłku. Trener klasy I w pływaniu.
    W latach 2004–2012 roku trener w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. Jego wychowankowie wielokrotnie zdobywali medale mistrzostw Polski w kategoriach wiekowych od młodzików do seniorów.
    Członek Zarządu Polskiego Związku Pływackiego oraz Pomorskiego Okręgowego Związku Pływackiego. Od 2012 roku pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu ds. Metodyczno-Szkoleniowych PZP.
    Jacek MICIUL
    Trener Kadry
    Bartosz OLEJARCZYK
    Trener Kadry
    Tomasz PĄCHALSKI
    Były pływak, 6-krotny Mistrz Polski, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, trener pływania II klasy, członek Komisji ds. Pływania na Wodach Otwartych przy Polskim Związku Pływackim.
    Organizator oraz pomysłodawca wielu imprez pływackich zarówno na pływalniach jak i na wodach otwartych.
    Dyrektor Sportowy trzech edycji BCT Gdynia Marathon 2011/12 i 13. Dyrektor Wyścigu podczas I Mistrzostw Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych – Kryspinów 3.08.2013.
    Na co dzień Trener Koordynator w klubie MKS Park Wodny Tarnowskie Góry.
    Rafał PERL
    Trener Kadry
    Zbigniew PIETRZYK
    Trener prowadzący przygotowania do MEJ
    Andrzej POKRYWKA
    Doktor nauk farmaceutycznych; absolwent Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie (kierunek studiów – analityka kliniczna). Od 1994 r. związany z Zakładem Badań Antydopingowych Instytutu Sportu (ZBA). Współautor uzyskania przez ZBA akredytacji Światowej Agencji Antydopingowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Chemików Wyścigów Konnych i Polskiego Centrum Akredytacji. Od 2009 r. sprawuje także funkcję dyrektora Instytutu Sportu w Warszawie.
    Przemysław PTASZYŃSKI
    Trener Kadry
    Adam RZECZKOWSKI
    Trener Kadry
    Paweł SŁOMIŃSKI
    Ministerstwo Sportu i Turystyki, Departament Sportu
    Alicja STACHURA
    Doktor nauk o kulturze fizycznej, adiunkt Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Kierownik Zakładu Pływania i Ratownictwa Wodnego, trener pływania klasy I. Absolwentka AWF Katowice, od 1996 r. pracownik naukowo-dydaktyczny Zakładu. W latach 1981–1992 zawodniczka K.S. "Górnik" Zabrze – wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w pływaniu oraz w ratownictwie wodnym. Autorka wielu publikacji z zakresu pływania, antropomotoryki i rekreacji ruchowej. Ukończyła studia podyplomowe z gimnastyki kompensacyjno-korekcyjnej. Nauczyciel dyplomowany.
    Bartosz STANECKI
    Trener pływania II klasy, który na co dzień pracuje w Starachowickim Klubie Pływackim "Barakuda" z grupą młodych zawodników. Od 2011 r. współpracuje z SMS "Śląsk" Wrocław jako trener techniki pływania. Specjalizuje się w analizie stylu oraz indywidualnym treningu techniki. Współpracuje/współpracował
    m.in. z: Anną Dowgiert, Janem Hołubem, Kacprem Klichem, Mają Zawiszewską, Maciejem Kuświkiem.
    Autor filmów szkoleniowych o nowoczesnym kraulu sportowym: "Budowa stylu u dzieci w wieku 7–8 lat" oraz "Metodyka budowy kraula sportowego dla młodzików i juniorów".
    Jan WIEDEREK
    Wydział Szkolenia PZP, Komisja Metodyczno-Szkoleniowa PZP
    Piotr WOŹNICKI
    Trener główny Kadry Narodowej Juniorów.
    Trener Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu od 1998 roku.
    W latach 2003–2008 trener Kadry Olimpijskiej, uczestnik Igrzysk Olimpijskich Ateny 2004 i Pekin 2008.
    Trener Kadry Narodowej podczas MŚ Barcelona 2003, MŚ Montreal 2005, ME Budapeszt 2006, MŚ Melbourne 2007, ME Eindhoven 2008.
    Kazimierz WOŹNICKI
    Prezes MOZP; V-ce Prezes ds. szkoleniowych PZP
    Trener pływania klasy Mistrzowskiej aktualnie prowadzący szkolenie w AZS AGH Kraków.
    W latach 1972–1998 trener-koordynator sekcji pływackiej KS. "Unia" Oświęcim oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu.
    Wychowawca wielu pokoleń mistrzów i rekordzistów Polski, medalistów i uczestników Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy.
    W latach 1982–2009 starszy wykładowca – prowadzący specjalizację trenerską w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
    W Polskim Związku Pływackim trener Kadr juniorów, seniorów i olimpijskiej, Przewodniczący Rady Trenerów, członek Zarządu PZP od sześciu kadencji.
    Piotr ŻMIJEWSKI
    Doktor, adiunkt w Zakładzie Fizjologii w Instytucie Sportu, w którym pełni funkcję kierownika zespołu naukowo-metodycznego dla dyscypliny pływanie. Członek Komisji Medycznej przy Polskim Związku Pływackim, pełni funkcję fizjologa. Uczestniczył w przygotowaniach zawodników Kadry Narodowej Pływania do Mistrzostw Europy, Świata i Igrzysk Olimpijskich. Autor kilkunastu prac naukowych. Wykładowca konferencji naukowych i metodyczno-szkoleniowych. Członek Zespołu Redakcyjnego czasopisma naukowego Biology of Sport, notowanego na tzw. liście filadelfijskiej.
    Projekt AKNET